Jak zapobiec próchnicy butelkowej?

Karmienie / 2018-06-26

Próchnica butelkowa atakuje zęby mleczne, może zniszczyć pierwsze ząbki dziecka, dlatego nie można jej zlekceważyć.
Początkowo białe plamki oraz smugi stają się z czasem brązowe oraz czarne.Nie leczona próchnica rozprzestrzenia się bardzo szybko atakując kolejne zdrowe zęby.
U niemowląt i dzieci głównie do 5 roku życia, które piją soczki, herbatki, wodę z glukozą, mleko z butelki może pojawić się najczęściej.
Dzieci karmione piersią też są na nią narażone, ponieważ mleko matki zawiera cukier.
Dla rozwoju próchnicy groźne jest karmienie dziecka w nocy, ponieważ po takim posiłku nie myjemy dziecku już ząbków, w trakcie snu zmniejsza się ilość śliny odpowiedzialnej za obmywanie zębów z pokarmu, a zwiększa się ilość kwasów, które niestety powodują ubytki zębowe.
Można zapobiec próchnicy stawiając przede wszystkim na higienę.
Pierwsze ząbki myjemy silikonową szczoteczką najlepiej nakładaną na palec, w późniejszym czasie powinniśmy zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem i ok. roku można już stosować pasty do zębów odpowiednie dla wieku.
Pamiętajmy również o regularnych wizytach u dentysty i o tym by nie oblizywać smoczka ani łyżeczki, którą karmimy niemowlaka.
Leczenie próchnicy jest uzależnione od jej zaawansowania, czasami wystarczy fluoryzacja, jeśli jednak próchnica jest bardziej rozwinięta konieczna jest wtedy impregnacja azotanem srebra.